Odhalenie skrytej diverzity a evolučnej histórie balkánskeho endemita pomocou genomických dát

            Je všeobecne známym faktom, že biodiverzita na Zemi je nedostatočne preskúmaná a opísaná, pričom tento fakt prekvapivo platí aj pre flóru Európy a to aj napriek dlhej tradícii botanického výskumu. Jedným z významných centier druhovej a genetickej diverzity v Európe je Balkánsky polostrov, čo súvisí s vysokou topografickou heterogenitou tohto územia, rozmanitosťou biotopov ako aj priaznivými podmienkami počas klimatických zmien v pleistocéne, ktoré umožnili druhom prežiť a akumulovať diverzitu na tomto území.

            Výskumníci Botanického ústavu CBRB SAV pomocou integratívneho prístupu, zahŕňajúceho sekvenovanie genómu a modelovanie ekologických ník, odhalili nepoznanú (kryptickú) diverzitu v študovanom rastlinnom druhu Cardamine acris. Tento druh obýva vlhké a chladné horské biotopy a napriek svojmu zdanlivo celistvému areálu vykazuje výraznú genetickú divergenciu. Odhalili viaceré, vzájomne interagujúce evolučné procesy, ktoré boli sprevádzané historickými zmenami v areáli, čím vysvetlili súčasnú genetickú štruktúru a rozmanitosť tohto druhu.

            Štúdia ponúka hlbší pohľad na mechanizmy, ktoré formovali biodiverzitu a viedli k vzniku nových druhov. Zároveň odhaľuje procesy minulých geologických období, ktorých stopy môžeme pozorovať v súčasnosti. Tento výskum tak prispieva k lepšiemu pochopeniu evolúcie biodiverzity na regionálnej aj globálnej úrovni.

Odkaz na štúdiu:
Šlenker M, Kantor A, Senko D, Mártonfiová L, Šrámková G, Cetlová V, Dönmez AA, Yüzbaşıoğlu S, Zozomová-Lihová, J. 2024. Genome-wide data uncover cryptic diversity with multiple reticulation events in the Balkan-Anatolian Cardamine (Brassicaceae) species complex. Molecular Ecology 33:e17564. https://doi.org/10.1111/mec.17564

Logo 1 Logo 2

Výskum bol financovaný z EÚ NextGenerationEU prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti SR v rámci projektu č. 09I03-03-V04-00494.

TEXT: Judita Zozomová, Marek Šlenker