Ako správne stavať hmyzie hotely?

V posledných rokoch sa na nás valia správy hlásajúce signifikantný úbytok hmyzu. Všetko to spustila štúdia jedného z najcitovanejších ekologických článkov roku 2017 (Halmann a kol. 2017).

Je to tak, hmyzu ubúda. Potvrdili to výsledky vyššie spomínanej štúdie uskutočnenej v Nemecku na základe vyhodnotenia obsahu špeciálnych pascí umiestnených v šesťdesiatich miestnych prírodných rezerváciách. Vedci týmto zistili, že počas troch desaťročí kleslo množstvo lietajúceho hmyzu až o tri štvrtiny.

Keďže hmyz predstavuje základný zdroj potravy pre väčšinu sladkovodných rýb, obojživelníkov, plazov, netopierov a celého radu vtákov, tento drastický úbytok sa premieta aj do poklesu početnosti populácií týchto živočíchov. Ďalšou nepríjemnosťou je, že tým pádom miznú aj opeľovače, na ktorých sú závislé mnohé úžitkové rastliny hoci aj tým, že množstvo nich po opelení poskytuje kvalitnejšiu a výdatnejšiu úrodu.

Spôsobov, ako podporiť hmyziu diverzitu je viacero, jedným z nich je stavba tzv. hmyzieho hotelu. Na internete nájdeme viaceré postupy, ako takýto hmyzí hotel postaviť, avšak veľa z nich je chybných.

Postup, ako správne postaviť hmyzí hotel naštudoval a spísal v Zápisníku prírodovedca náš kolega Tomáš Čejka. Kompletný článok spolu s návodom, ako si hotel postaviť, nájdete tu: https://dennikn.sk/blog/2852497/ako-spravne-stavat-hmyzie-hotely/

Text: Tomáš Čejka, Michaela Michalková

Foto:  Prevzaté zo stránky zo stranky www.naturgartenfreude.de

Použitá literatúra: Hallmann CA et al. (2017) More than 75 percent decline over 27 years in total flying insect biomass in protected areas. PloS one, 2017, 12.10: e0185809