Konferencia ‘5th Mediterranean Plant Conservation Week’ na Cypre

V týždni od 7. do 11. apríla 2025 sa v Limassole na Cypre konala konferencia ‘5th Mediterranean Plant Conservation Week (5MPCW)’. Toto medzinárodné podujatie organizovali Frederick University, Ministerstvo poľnohospodárstva, rozvoja vidieka a životného prostredia na Cypre, fond Critical Ecosystem Partnership Fund (CEPF) a IUCN. Sympózium privítalo takmer 180 účastníkov z 27 krajín, ktorí sa venujú výskumu v stredomorskej oblasti zahŕňajúcej južnú Európu, severnú Afriku a Blízky východ. Piaty ročník sympózia nadviazal na úspech predchádzajúcich ročníkov a jeho cieľom bolo sústrediť odborníkov na výskum a ochranu stredomorskej flóry. Podujatie zároveň slúžilo ako platforma na zdieľanie skúseností, budovanie a rozvíjanie spolupráce medzi vedcami a odborníkmi z rôznych disciplín.

Prezentácie pokrývali široké spektrum tém, ktoré boli rozdelené do viacerých tematických sekcií. Patrili medzi ne in situ a ex situ ochrana diverzity rastlín, obnova a manažment stredomorských biotopov a ekosystémov, využitie genetických nástrojov a bioinformatiky pri ochrane pôvodnej flóry, zapojenie občianskej spoločnosti do ochranárskych projektov, ako aj prístupy a techniky na boj proti nepôvodným a inváznym druhom. Súčasťou konferencie bola aj exkurzia vedená do pohoria Troodos. Toto horské pásmo, dosahujúce nadmorskú výšku takmer 2 000 metrov, je domovom jedinečných biotopov a endemických druhov. Terénna exkurzia ponúkla účastníkom možnosť vidieť rozmanité biotopy ako rašeliniská, serpentinofilné porasty, horské borovicovo-dubové lesy s výskytom Pinus nigra, Pinus brutia a endemického druhu Quercus alnifolia, ako aj prípotočné biotopy, v ktorých dominujú platany, jelše a brečtan. Účastníci navštívili aj botanickú záhradu Troodos, ktorá sa nachádza v obnovenej azbestovej bani Amiantos v nadmorskej výške 1 400 metrov. Záhrada je venovaná pôvodnej endemickej flóre a slúži ako centrum jej ochrany, zahŕňa herbár a semennú banku a zohráva tiež úlohu v environmentálnom vzdelávaní. Expozícia v záhrade tiež dokumentuje proces úspešnej obnovy bývalej bane na ťažbu ťažkých kovov.

Účastníci z CBRB SAV prezentovali a diskutovali svoj výskum zameraný na vzácne a endemické stredomorské druhy, na odhaľovanie a monitorovanie genetickej diverzity, štúdium kryptickej diverzity a poukázali na rastúcu zraniteľnosť endemickej flóry v dôsledku degradácie biotopov a medzidruhovej hybridizácie:

Fiškalović M., Zozomová-Lihová J., Lazarević P., Šlenker M., Šinžar-Sekulić J., Lazarević M. How can we help a threatened plant species to survive – a case study of Cardamine serbica. (prednáška)

Zozomová-Lihová J., Šlenker M., Šingliarová B., Mandáková T., Kantor A., Majerová H., Marhold K. Are Mediterranean mountain endemics threatened by hybridization with widespread congeners? Cautionary case studies on Cardamine apennina and C. rivularis. (prednáška)

Šlenker M., Bačák R., Šingliarová B., Skokanová K., Mandáková T., Kantor A., Majerová H., Zozomová-Li­hová J. Revealing cryptic diversity and evolutionary processes in Erysimum species endemic to the western Balkan Peninsula. (poster)

Text: Judita Zozomová

Foto: Judita Zozomová, Richard Bačák

Príspevky boli financované EÚ NextGenerationEU prostredníctvom Plánu obnovy a odolnosti SR v rámci projektov č. 09I03-03-V04-00489 a 09I03-03-V04-00494.

Účastníci konferencie
Botanická záhrada ‘AG Leventis’ v pohorí Troodos
Arabis purpurea
Odontarrhena cyprica
Quercus alnifolia