Tohtoročný Víkend so SAV sa niesol v znamení 70. výročia založenia tejto vedeckej inštitúcie.
Festival vedy, kreativity, interakcií vedcov a zvedavcov všetkých vekových kategórií odštartoval svojou oficiálnou časťou – slávnostným podujatím v budove SND. Obrovský prínos vedkýň a vedcov zo SAV pre našu spoločnosť ocenila vo svojom príhovore aj pani prezidentka.
Záznam zo slávnostného stretnutia nájdete tu: https://www.youtube.com/watch?v=cvSbVWCe24g
Súčasťou tejto vzácnej chvíle bolo aj udeľovanie pamätných medailí osobnostiam a kolektívom, ktorí sa významnou mierou zaslúžili o rozvoj vedy na Slovensku, jej popularizáciu a zviditeľnenie. Bolo nám cťou prevziať pamätnú medailu za komplexné vedecké dielo Rastlinné spoločenstvá Slovenska, o ktoré sa zaslúžil kolektív Botanického ústavu. Medailu prevzal generálny riaditeľ Centra Ing. Jaromír Kučera, PhD.
O tomto poslednom zväzku monografického diela, ktorým sa zavŕšila takmer 30-ročná práca botanikov, so zanietením rozprával aj náš kolega RNDr. Milan Valachovič, DrSc. v relácii RTVS Experiment – Experiment špeciál – 70 rokov SAV, ktorý sa natáčal priamo na podujatí Víkend so SAV.
No a štartujeme tú neformálnu, oveľa zábavnejšiu a kreatívnejšiu časť…
Posledné prípravy fyziológov, ktorí skúšajú správne nastavenia svojich mikroskopov, pod ktorými bolo možné pozorovať napr. preparát z epidermy červenej cibule a sledovať v nej rozmanitosť buniek, či zaujímavé sfarbenie vakuol vďaka prítomnosti antokyánov. Návštevníci mohli pozorovať, ako sa farba listov vďaka antokyánom mení v závislosti od pH roztoku.
V sekcii inváznych rastlín už naše kolegyne-odborníčky netrpezlivo čakajú prvých zvedavcov s oku lahodiacimi exponátmi.
Fyziológovia ukázali návštevníkom na preparátoch hrušky ako vyzerajú brachysklereidy (bunky so zhrubnutou bunkovou stenou a odumretý protoplastom), vďaka ktorým je dužina hrušky akoby „zrnitá“.
Pre zvedavcov bola na stole pripravená aj zbierka rozmanitých ulít, ktoré boli ukážkou biodiverzity našich ulitníkov, o ktorých pútavo rozprával náš kolega z Oddelenia biodiverzity a ekológie.
Kolegyne z Oddelenia evolúcie a systematiky predstavili invázne druhy Slovenska, cesty ich zavlečenia a priebeh invázií, ako aj ich dopad na biodiverzitu, hospodárstvo a ľudské zdravie s praktickými ukážkami ich monitoringu aj prostredníctvom umelej inteligencie či vzdialeného prieskumu Zeme. Návštevníkom ponúkli aj pár receptov a ochutnávku inváznych druhov.
V sobotu prevzali štafetu genetici z Ústavu genetiky a biotechnológií rastlín, ktorý sídli v Nitre. V sobotnej ponuke bola izolácia rastlinnej DNA z banána, mikroskopia rôznych vývinových štádií somatických embryí borovice, či enkapsulácia embryí, ktorá sa využíva pri tvorbe umelých semien. Priblížili sme tiež perspektívne techniky mikrorozmnožovania rôznych druhov bobuľového ovocia či drevín pomocou systému in vitro známeho aj ako pletivové kultúry. Vábničkou stánku však bola mäsožravá rosička, ktorú všetky deti chceli nakŕmiť…
Lákadlom v stánku bola široká ponuka výrobkov s prídavkom láskavca (u návštevníkov populárnejší ale botanicky nesprávne označovaný amarant), ktorého dve odrody vyšľachtené na našom pracovisku sme chceli návštevníkom spropagovať (a tak trochu sa nimi pochváliť…).
Čo zaujímavé a celospoločensky dôležité v laboratóriách Centra robíme, sme sprostredkovali aj v reportáži pre TV Ružinov. Škoda len, že v relácii odznel iba zlomok toho, o čom sme s reportérkou živo diskutovali. Ale reportáž nebola len o našom Centre, bola o celom spektre práce vedcov zo SAV vrátane postrehov návštevníkov…
Záznam z relácie Ružinovské správy nájdete tu:
Vo vedeckom stánku znela často aj angličtina, keďže exponáty pútali pozornosť aj zahraničných okoloidúcich.
Niekto s pipetou a laboratórnymi pomôckami pracovať už vedel, tí menší vedci museli získať skúsenosť.
Prišiel čas aj na vedeckú osemsmerovku, či rozhovory o našej práci s malými, či veľkými…
Text: Andrea Hricová
Foto: Loriana Demecsová, Monika Szabóová, Júlia Hunková a Miroslav Perniš