Dokument Hohenlohe, knieža Tatier v premiére na Nový rok o 21:25 na RTVS Dvojke

Dokument rozpráva príbeh pruského aristokrata Christiana Krafta Hohenloheho, ktorý v roku 1879 kúpil rozsiahle pozemky v Tatrách. Bol priekopníkom a vizionárom, ktorý videl dôležitosť ochrany životného prostredia.

Dodnes je považovaný za kontroverznú postavu a väčšina Slovákov o ňom nikdy nepočula, hoci zaviedol pravidlá, ktoré platia v Tatrách dodnes.

Usadil sa v Tatranskej Javorine, kde dal postaviť svoj zámoček a neskôr aj niekoľko ďalších budov, medzi nimi aj kostol. Po určitú dobu zakázal akýkoľvek lov konkrétnych druhov zvierat, obmedzil vstup na vybrané turistické chodníky a vyhnal všetkých lesných robotníkov. Jeho majetky – jeho revíry – ohradil plotmi.

Príbeh rytiera Tatier sa zdá takmer mystický: sledoval rady svojej doby a chcel zlepšovať a rozširovať. V dokumente sa pýta, či bol darebák alebo kráľ. Ani dnes to cez optiku dnešných ľudí nevieme jednoznačne povedať, ako to nemohli povedať ani jeho súčasníci.

Dokument Hohenlohe, knieža Tatier uvedie Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) v premiére na Nový rok dňa 1. januára 2024 o 21:25 h na Dvojke. Na dokumente sa autorsky podieľalo aj Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV, v. v. i.

Text: Vanda Rozenbergová a Dušan Senko

Foto: Dušan Senko