Dokument Živá voda, živý svet v premiére na Veľkonočnú nedeľu o 20:10 na RTVS Dvojke

Ohrozili sme život rieky, pôvodný, čistý svet. Po rokoch prišlo poznanie, pochopenie, znovuzrodenie, strhnutie reťazí. Film o brehuli hnedej, rybárikovi riečnom a včelárikovi zlatom na Dunaji.

Kedysi sme včelárika, brehuľu, či rybárika pozorovali pri prechádzke k rieke, len tak. Dnes na ne musíme striehnuť niekoľko dní, ak chceme zazrieť tyrkysový chrbát, alebo mnohofarebné perie, pripomínajúce papagája. Film je svedectvom o živote troch druhov vtáctva na slovenskej strane Dunaja. Človek z jedinečného kusa Zeme odkrajoval až po mieru, ktorá priamo ohrozila rybárika, brehuľu aj včelárika. Sme schopní zastaviť deštrukciu? Vieme konať okamžite? Vieme. Jeden z najbohatších prírodných biotopov na Slovensku môže a aj bude opäť kusom divokej prírody. Tak ako odjakživa. Brehuľa hnedá, včelárik zlatý a aj rybárik riečny, si to zaslúžia.

Dokument Živá voda, živý svet uvedie Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS) v premiére na Veľkonočnú nedeľu dňa 9. apríla 2023 o 20:10 h na Dvojke. Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV, v. v. i. sa na dokumente autorsky podieľalo.

Text: Vanda Rozenbergová a Dušan Senko

Foto: Dušan Senko