Oslavujeme Medzinárodný deň mokradí

Včera sme si pripomínali medzinárodný deň mokradí. 

Dnes sa Centrum biológie rastlín a biodiverzity SAV hrdo pridáva k celosvetovej komunite pri oslavách Medzinárodného dňa mokradí, každoročnej udalosti zameranej na zvyšovanie povedomia o dôležitosti mokradí a ich kľúčovej úlohe v našom prostredí.

Mokrade, ktoré zahŕňajú močiare, rašeliniská a slatiny, podmáčané a aluviálne lesy, sú jednými z najproduktívnejších ekosystémov na planéte. V rámci zadržiavania uhlík a znižovaní negatívnych vplyvov klimatických zmien patria mokrade medzi najvýznamenjších “hráčov”. Poskytujú základné ekosystémové služby, ako sú čistenie vody, regulácia povodní a aj spomínané ukladanie (sekvestrácia) uhlíka, pričom slúžia aj ako biotopy pre rozmanitú faunu a flóru. Vzhľadom na to, že zmena klímy čím ďalej tým viac predstavuje značné riziká pre našu spoločnosť, je zachovanie mokradí dôležitejšie ako kedykoľvek predtým.

Zmeny klímy sú čoraz naliehavejším problémom, ktorý ovplyvňuje mokrade a ich schopnosť poskytovať tieto dôležité služby. Zvyšujúce sa teploty, extrémne poveternostné javy a zmena zrážkových pomerov ohrozujú stabilitu všetkých ekosystémov. Naša spoločnosť by sa preto mala sústrediť na ochranu životného prostredia a udržateľný rozvoj, namiesto toho, aby sa prioritne zameriavala na zisk bez ohľadu na ekologické dôsledky.

Iba spoločne môžeme zabezpečiť dobrý stav a odolnosť našich mokradí pre budúce generácie. Pridajte sa k nám pri oslave Medzinárodného dňa mokradí a pomôžte aj vy s ochranou týchto nenahraditeľných prírodných ekosystémov.

Tímy dr. Šibíka a dr. Šibíkovej sa v našom Centre venujú viacerým projektom, ktorých stredobodom záujmu sú mokrade a príbrežné lesy. Jedným z takých projektov je pilotný projekt Biodiversa Plus Habitat – Mapovanie a monitorovanie biotopov travinno-bylinných porastov a mokradí ( Mapping and monitoring of grassland and wetland habitats), ktorý má za cieľ vyvinúť harmonizované metódy pre mapovanie a monitorovanie kvality travinno-bylinných a mokraďových biotopov pomocou metód z diaľkového prieskumu zeme (DPZ). Projekt vychádza zo skúseností partnerov v oblasti mapovania biotopov a monitorovania ich kvality. Cieľom je zhromaždiť informácie o aktuálnych metódach diaľkového prieskumu, ktoré môžu byť použité v rôznych regiónoch, čím sa skvalitňuje metodologická základňa pre hodnotenie a reportovanie stavu biotopov, ako aj systematické porovnávanie cieľových oblastí a vytvára sa pevný základ pre harmonizovanú analýzu a monitorovanie stavu európskych biotopov. Značné úsilie je vynakladané na revíziu aktuálnych prístupov k jednotlivým biotopom založeným na pozorovaniach z DPZ, zdieľanie skúseností a vypracovanie návrhov na ďalšie kroky v pilotnom projekte.

Druhým projektom zaoberajúcim sa mokraďami je práve úspešne skončený proijekt podporený Európskou vesmírnou agentúrou (ESA), v rámci ktorého bol úspešne vyvinutý softvérový balík NaturaSat-Wetland na identifikáciu, monitorovanie a hodnotenie mokraďových biotopov na Slovensku, pričom sa využívajú dáta z diaľkového prieskumu Zeme (DPZ) spolu s konvenčnými zdrojmi. Integráciou pokročilých softvérových algoritmov s rôznymi vstupnými dátami – vrátane misií Copernicus Sentinel, snímok z dronov, ortofotomáp a topografických dát – softvér efektívne identifikuje, klasifikuje a monitoruje mokraďové biotopy a ich vodný režim v priebehu času. Tento výskum je zásadný, pretože podporuje ochranu biodiverzity a trvalo udržateľný manažment krajiny. Spolupráca so zainteresovanými stranami z praxe zabezpečila, že softvér a dáta spĺňajú všetky potrebné požiadavky, čím sa zosúladili s požiadavkami EÚ a medzinárodnými politikami na ochranu mokradí. Projekt významne prispieva k ochrane slovenských mokradí a podporuje medzinárodnú spoluprácu, ako napríklad prostredníctvom iniciatívy Biodiversa+ a projektu LIFE Resistance. Naše partnerstvo s matematikmi z STU (tím prof. Mikulu) tak umožnilo vývoj balíka, ktorý je aplikovateľný vo výskume i ochrane prírody.