Pestovanie granátových jabĺk na Slovensku: Výzva a príležitosť v čase klimatických zmien

Pestovanie granátovníka obyčajného (Punica granatum) na Slovensku naberá na význame, najmä v kontexte prebiehajúcich klimatických zmien. Zvyšujúce sa teploty a dlhšie suché obdobia v regiónoch, ktoré predtým neboli vhodné pre tieto plodiny, teraz vytvárajú priaznivejšie podmienky na ich pestovanie.

Granátové jablká, ktoré sa kedysi prosperovali hlavne v teplých oblastiach Stredomoria či Ázie, sa vďaka týmto zmenám môžu uplatniť aj na Slovensku. Globálne otepľovanie tak poskytuje nové príležitosti pre rozširovanie pestovateľských aktivít aj v stredoeurópskych podmienkach, kde to predtým nebolo možné. Tento trend signalizuje potenciál rozvoja nielen pre granátové jablká, ale aj pre iné subtropické plodiny.

Harcz Endre, maďarský pestovateľ z Becsehely, opisuje, že vďaka výberu odrôd odolných voči chladu a suchu je možné získať bohatú úrodu. Niektoré gránatovníky zvládajú zimy až do -17 °C. Po niekoľkých rokoch starostlivosti môžu kríky začať plodiť, pričom pravidelná údržba, ako zavlažovanie počas sucha, je nevyhnutná. Druhým pestovateľom je Gábor Stix z Pécsu. Granátové jablká patria medzi plodiny, ktoré pestuje spolu s olivami. V neposlednom rade je to László Badics zo Szombathely. Okrem granátovníkov sa už 12 rokov sa venuje aj pestovaniu pistácií a vlastní sad s 30-timi 3 m vysokými rastlinami. Z každej uvádza, že získa 9 až 10 kilogramov pistácií.

Aj na juhozápadnom Slovensku sa vďaka podobným podmienkam stáva pestovanie granátových jabĺk reálnou možnosťou. Výber správnych odrôd, odolných voči chladu a suchu, je kľúčový. V Maďarsku sa pestovatelia orientujú na ukrajinské alebo ázijské odrody, ktoré lepšie zvládajú chladnejšie zimy. Na Slovensku sa tiež odporúča vysádzať granátové jablká na chránených miestach pred chladnými vetrami s dostatkom slnka.

Viac o starostlivosti o granátové jablká v maďarskom sade v Becsehely nájdete vo videu nižšie alebo kliknutím na koláž pod druhým videom.
Článok pokračuje aj nižšie.



Facebook post image.

V Bernolákove sa pestovaniu granátových jabĺk dlhodobo venuje Ľudovít Múčka (LMU Garden s. r. o.). Matkou všetkých jeho rastlín je 35-ročný jedinec, ktorý bol pred 50 rokmi privezený na Slovensko z Rigy. Vyznačuje výnimočnou odolnosťou voči chladu, skorým nástupom fenofáz, vrátane kvitnutia a dozrievania plodov. Úroda je bohatá, plody sú veľké, višňovo tmavočervené, sladké a šťavnaté. Vzhľadom na nezistiteľnosť pôvodného kultivaru sa označuje ako „Bernolákovo skorý“ (česky „Bernolákovo raný“).

Klimatické zmeny prinášajú častejšie suchá a teplotné výkyvy, no zároveň aj dlhšie a teplejšie letá, čo vytvára priaznivejšie podmienky pre subtropické plodiny ako sú napr. granátové jablká. Slovenskí pestovatelia, podobne ako tí maďarskí, môžu v budúcnosti skúmať nové možnosti, ktoré im umožnia úspešne integrovať túto plodinu do miestnych podmienok. Skúsenosti z Maďarska môžu byť inšpiráciou.

Text: Dušan Senko

Foto: Ľudovít Múčka, Dušan Senko (všetky fotografie nižsie sú zo Slovenska)