Dreviny sa tento rok pripravujú na zimu počas najteplejších jesenných mesiacov v histórií merania
Naši vedeckí pracovníci Mária Šibíková a Jozef Šibík v článku pre Denník N hovorili nielen o procese opadávania listov počas jesene ale aj od čoho závisí ich farba či načasovanie opadu.
Celé znenie článku si môžete prečítať tu: https://dennikn.sk/3672894/stromy-zhadzuju-listy-ked-sa-im-ich-neoplati-dalej-zivit-od-coho-zavisi-ich-farba-ci-nacasovanie-opadu/?ref=list
Tohtoročný október bol podľa údajov Medzivládneho panelu pre zmenu klímy (IPCC) nielen najteplejším od začiatku meraní, ale podľa odborníkov je aj „prakticky isté“, že bol najteplejším za posledných 125 000 rokov.
Na Slovensku boli októbrové teploty podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu takisto výrazne nadpriemerné. „Toto vytvára predpoklady, že prebiehajúca jeseň by sa mohla stať rekordne teplou, a to aj v prípade, že by november bol v tomto roku relatívne menej teplý než predchádzajúce dva jesenné mesiace,“ píše vo svojej správe.
Pokiaľ si človek práve nepredstavuje, aké následky to má na planétu, môže byť teplá jeseň pri posedávaní v parku veľmi príjemná. Otázne je, ako sa so zvýšenými teplotami vyrovnávajú stromy, pre ktoré je toto obdobie prípravou na zdarné prežitie zimných mesiacov.
Kedy listy opadávajú?
Na to, kedy začnú v našom pásme listy opadávať, vplývajú okrem svetla aj teplota a vlhkosť.
„Napríklad minuloročná jeseň bola síce veľmi teplá, no aj veľmi suchá, a tak stromy zhodili listy oveľa skôr. Túto jeseň máme opačný prípad, keď sú teploty aj vlhkosť vysoké, takže listy naďalej fungujú, dokážu fotosyntetizovať a zostávajú dlhšie na stromoch,“ hovorí botanička.
Štúdia (https://www.theguardian.com/environment/2020/nov/26/climate-crisis-making-autumn-leaves-fall-earlier-study-finds) o stromoch v Európe z roku 2020, ktorá posun zhadzovania listov sledovala, naznačuje, že klimatické zmeny môžu spôsobiť aj to, že niektoré stromy zhodia listy skôr.
Ilustračné foto: TASR/AP