CBRB na AX 2023

Všetci priaznivci poľnohospodárstva, či už hospodárskych zvierat, poľnohospodárskej techniky alebo trendových udržateľných spôsobov pestovania plodín, boli v dňoch 17.-20.8. na nitrianskom výstavisku Agrokomplex. V týchto dňoch sa tu pod rovnakým názvom konal už 48. ročník medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy.

Ako pracovisko, ktoré sídli v meste pod Zoborom, nenechali sme si ani tento rok ujsť príležitosť reprezentovať na výstave organizačnú zložku Centra biológie rastlín a biodiverzity – Ústav genetiky a biotechnológií rastlín.

Sme pravidelnými účastníkmi výstavy a v histórii našich účastí sa veľmi radi vraciame do r. 2015, kedy sme v medzinárodnej súťaži, sekcii Rastlinná výroba, získali najvyššie ocenenie „Zlatý kosák“ za prvú slovenskú odrodu láskavca ‚Pribina‘. Korunovalo sa tak úsilie tímu, ktorý sa dlhoročne zaoberá výskumom a šľachtením tejto nutrične vyváženej pseudoobilniny, ktorej pestovanie a konzumáciu sme tento rok propagovali priamo z výstaviska aj v Rádiu Regina.

Návštevníkom výstavy sme ponúkli ochutnávku výrobkov s prídavkom drobných semienok či múky z tejto plodiny, ktorý v našich zemepisných šírkach poznajú konzumenti skôr ako amarant.

Ďalšou veľmi zaujímavou časťou expozície bolo rozprávanie o význame bunkových stien rastlín pre ich fyziológiu a vývin a zároveň aj ich potrebu pre ľudstvo ako zdroj trvalo udržateľnej energie a nových materiálov. Na našom ústave vyvíjame v rámci vedeckého grantu IMPULZ nové próby na báze DNA, ktoré sú schopné veľmi špecificky rozpoznať štruktúry bunkových stien, kvantifikovať ich a lokalizovať priamo v bunkovej stene.

Prezentáciu na tohtoročnej výstave sme obrazne zavŕšili na plantážach čučoriedok, ktorých sadbový materiál pochádza z našich laboratórií. Návštevníkom sme priblížili efektívne spôsoby množenia aplikáciou pletivových kultúr a to nielen čučoriedok ale aj iného bobuľového ovocia či drevín, s ktorými máme na pracovisku bohaté skúsenosti.

Niektorým tento spôsob klonálneho in vitro množenia nebol cudzí a tak sa rozprúdila odborná diskusia na tému použitia najvhodnejších kultivačných živných pôd, rastových regulátorov, či voľby vhodného pletiva k množeniu napríklad levandule, šípky či tuje.

Autorka príspevku: Andrea Hricová
Foto: Andrea Hricová, Veronika Mistríková a Martin Bystriansky